Naše jarní prázdniny opět ve Španělsku, tentokráte nekoupací, ale poznávací. Před třemi lety jsme trávili jarní prázdniny ve Valencii a všichni nám doporučovali jako další destinaci Sevillu. A věděli proč. Díky Covidu to chvíli trvalo, ale povedlo se. Jsou to již čtvrté jarní prázdniny v řadě, kdy jsme ve Španělsku. Vlastně ty jedny jsme byli doma s covidem celý měsíc a vyrazili až na velikonoce na Gran Canarii. Loni jsme frčeli do Puerta de la Cruz na Tenerife a zažili tam začátek války.... která, bohužel, stále trvá.
S přípravou cesty jsem začal už v říjnu, kdy se mi podařilo najít pěkné letenky z Prahy s Iberií, a od té doby jsem piloval cestovatelský plán.
Sevilla je město ležící na jihu Španělska. Je hlavním městem autonomního společenství Andalusie i stejnojmenné provincie a kulturním centrem španělského jihu. Sevilla leží na řece Guadalquivir a s více než přibližně 682 tisíci obyvateli se jedná o 4. největší město ve Španělsku (po Madridu, Barceloně a Valencii). Po objevení Ameriky roku 1492 Kryštofem Kolumbem se Sevilla stává jediným přístavem ve Španělsku, odkud mohou vyplouvat lodě do Nového světa a jediným přístavem, kam mohou být dováženy suroviny z Ameriky. Na začátku 16. století byla postavena univerzita (1505), slavná katedrála, kde můžeme nalézt ostatky Kryštofa Kolumba, a Indický archív, kde můžeme nalézt všechny obchodní smlouvy s Amerikou, můžeme zde také nalézt všechny dokumenty o objevení Ameriky i o pozdějším objevování světa (včetně Magalhãesovy cesty kolem světa). Roku 1649 postihla Sevillu epidemie moru, která zabila téměř 50% všeho obyvatelstva (60 tisíc mrtvých). Od té doby ztrácí Sevilla na významu a říční břehy se zanášejí pískem.
Sobota - letíme
Odpolední let z Prahy znamená, že ráno nemusíme nikam chvátat. Poprvé letíme jen s příručáky a tak nebyl problém mít rychle zabaleno. Vzhledem k odletu 15:45 nám bohatě stačí vyjíždět 12:30, 13:30 parkujeme na Go Parkingu (super ceny Aeroparkingu jsou fuč, už se lítá já před koronou), rovnou přes sekurity a na čepovanou plzeň. I tady už jsou ceny jako kdysi dříve (v mezičase příjemně spadly), 145Kč za půlitřík plzně. Ale což, na nějakou dobu poslední opravdové pivo.
Odlítáme přesně na čas, Iberia si na tom staví. Za slušnou cenu nám prodali letenku s rychlým přestupem v Madridu, 8kg příručák. Ale zase s námi nediskutovali nad sedačkami. Buď zaplatíš a nebo ti přidělíme. Na oba lety máme F+E v zadních řadách. Let je plný, příručáky se tam pořádně nevejdou, proto se snažíme co nejdříve nastoupit. Iberia boarduje po skupinách, ale není to moc přívětivé pro rychlé odbavení. Kritérium je cena zaplacená za letenku, nikoliv místo v letadle. Takže když nastupuje dříve třeba 7-12 řada, zašpuntuje ty (nás), co sedí 25+26.... ale co, letíme. Letíme A320 a je našlapáno.
Cesta ubíhá dobře, v Madridu jsme přesně (možná maličko dříve) a jdeme přestupovat. Vše se odehrává v terminálu T4, kam i rovnu vystoupíte, takže žádná další prohlídka. V terminálu je vše, od dětských koutků, toalet (tady možná maličko poddimenzované - jediná výtka), kaváren, fastfoodů i restaurací. Máme na přestup hodinu a to je tak napít a jít. Terminál je dlouhý.
Přestup, raz dva a už jsme v A321 vonícím novotou a garantujícím nám vždy dvě místa na trojsedačce. Přistáváme v Seville, vzdávám najít si Uber (neumím najít místo, kde bychom se našli a už funguje i hlad a únava) a tak za 30e jedeme normálním taxíkem. Ať stihneme večeři. Tu taky stíháme a pod stromy pouličních pomerančů a nahřívačů si dáváme první tapasky a pivo.
Bydlíme v krásném apartmánu s dvěma ložnicemi a kuchyní s obýváčkem. Místa tak máme dost. Hlavní výhoda, přímo v centru. Ke katedrále (velmi často pomyslný ten středobod) méně než 10min couravé chůze.
I pro tento trip mám nabitou Revolutku... výdaje pod kontrolou a vše za nejlepší směnný kurz. Velmi pohodlně při příjezdu na Gibraltar se přepnul z Eur na Libru a vyhnul se tak jejich místnímu kurzu. Tak já to mám rád. Dodnes nechápu, proč jsem ji neměl dříve.....
Neděle - první dojmy ze Sevilly (insta)
Spíme dlouho. Není kam spěchat a taky ráno je největší zima. Snídáme zbytky, bo v neděli je stejně v pekárnách zavřeno. Balíme batohy a jdeme směr Plaza de Espaňa, Palác Alcazar a náměstí před katedrálou.
Plaza de España je originální náměstí jako příklad mnohostranného andaluského stavitelství, vzniklo v roce 1929. Vedle reprezentativních budov s typickými stylovými prvky k němu patří i arkádové chodby, široké promenády a kanál se zdobenými lávkami. Palác si zahrál v druhé epizodě filmové ságy Star Wars. Po obloukových schodech přes kanál přešel Anakin Skywalker, Padmé Amidala i robot R2-D2.
Torre del Oro (česky Zlatá věž) je vojenská strážnice, postavená za nadvlády Maurů v první třetině 13. století za účelem ochrany cesty od Alcázaru k řece. Ve středověku sloužila jako věznice. V dnešní době se uvnitř věže nachází Muzeum námořnictví. Tato stavba se objevuje ve hře Age of Empires II jako div španělského národa.
Pondělí - na houbách (insta)
Vstáváme a já se vkrádám do sousední pekárny, najít něco dobrého. Dáváme si opravdu dobrou snídani. Pak pěšky směrem k novodobému hitu Sevilly, Setas de Sevilla (neboli Metropol Parasol a jinak "Houby"). Velká dřevěná skulptura, nahoře pochozí. Velký hit, krásný výhled a zároveň i super film o Seville na 180st plátně. Úžasné. Lístky platí na 2 vstupy během 48h, takže lze udělat jednu prohlídku během dne, druhou někdy večer/v noci. Ideální pro západ slunce. (článek v Respektu pro další informace)
Konstrukce se skládá ze šesti slunečníků ve tvaru obrovských hub, jejichž design je inspirován klenbami v Sevillské katedrále a fíkusovými stromy na nedalekém náměstí Plaza de Cristo de Burgos. Dřevěná konstrukce Metropolu Parasol je dlouhá úctyhodných 150 metrů, široká 70 metrů a přibližně 26 metrů vysoká. Obří konstrukce je vytvořena z asi 3 000 dřevěných prvků. (Dřevostavitel)
Pěšky jdeme do Triany, podívat se na vyhlášený trh, okusit nějaké ovoce a jamon. Po drobném nákupu jdeme kolem býčí areny směr katedrála a bar Las Teresas, který jsme si vyhlídli během našich toulek. Pak jde rodina odpočívat a já jdu do katedrály, k hrobu Kryštofa Kolumba a nahoru na Giraldu. Je to 10 pater, ale krásně vyspádované jako rampa, takže žádné schody. Ani jsem se snad nezadýchal :-). Katedrála je úžasná stavba, člověk žasne, co dříve šlo postavit. Lístky jsem koupil online a součástí je i jeden kostelík asi 10min chůze mimo. Ten bych klidně i oželil, ale když už jsem si ho za 3-4eur zaplatil, peláším i tam.
Sevillská katedrála je 3. největší katedrálou v Evropě (po bazilice sv. Petra ve Vatikánu a katedrále sv. Pavla v Londýně). Výstavba katedrály započala roku 1402 a pokračovala až do 16. století. Stojí na místě původní mešity, ze které zbyl jenom minaret – Giralda.
Je v ní také uložen sarkofág s Kolumbovými ostatky, nesený sochami čtyř králů v životní velikosti. Pravost relikvií však bývá zpochybňována, neboť velký mořeplavec je údajně pochován také v Santo Domingu.
Večeře v La Escalona, kousek od hub a ještě jedna večerní návštěva. Cestou domů máme štěstí a u Giralty se přimotáváme k nějaké oslavě a taky zažíváme zvony Giralty znít. Druhý den zjišťujeme, že je den Andalusie. Původně jsme tipovali něco s masopustem nebo velikonocemi..... a taky se nám osvětlilo, proč je všude ve městě tolik lidí (kdy pracují, ptali jsme se sami sebe :-))
Giralda je zvonice Sevillské katedrály, první dvě třetiny věže jsou původní minaret (pozůstatek ze zničené mešity). V době, kdy byla postavena, to byla největší věž na světě (97,5 m). Giralda, jejíž výška činí po renesanční přestavbě 104,5 m, je dnes jedním z hlavních symbolů Sevilly.
Pak dom. Každý den máme nachozeno přes 10km.
Úterý - akvárko
Vstáváme. Snídaně. Vycházíme směrem Plaza de Espana a pak do Akvaria Sevilla. Příjemná hodinka, mají to hezky udělané... jenže za poslední roky jsem akvarii celkem přesycen a neskromě řeknu, že je těžké překonat, to co jsem viděl třeba ve Valencii. Jsou to takový chudí příbuzní. I to ve Wroclavi mi přišlo hezčí.
Děti už jsou znavené třetím dnem ve městě (čáru v Seville mi udělal zábavní park Isla Magica, který je zavřený. To měl být celodenní výlet hlavně pro děti... když jsem to plánoval) a tak si poroučí kebab a jdou si zevlit. My jdeme na super oběd La Hosteria del Laurel (asi nejlepší v Seville za nás), litr sangrie a následnou procházku centrem. Vyzvedáváme děti a jdeme do Cerveceria Donaire na večeři a zároveň se rozloučit se Sevillou. Ráno jedeme dál.
Středa - busem do Malagy
Vstávačka, balička a Uberem hurá do nádraží. Původně jsem chtěl jet vlakem, jenže při plánovaní jsem narazil na následující zádrhele. Rychlovlak nejede přímo a musí se přestupovat v Cordobě (opruz a zdržení, pokud si nechcete prohlédnout město, což si naše posádka - minimálně z poloviny - nechtěla :-)), cena a komplikace s vyzvednutím auta v Malaze. Volím proto pohodlnou 2,5h cestu busem s wifi přímo na letiště v Malaze, kde si rovnou vyzvedávám v RecordGO Fiat Tipo Cross hybrid. Za necelou hodinku jsme u Huelin Parku, kde máme ubytování a jsme dokonce o hodinku dříve. Jdeme obhlídnout pláž a na pizzu. Po ubytování jdeme skotačit na pláž, kopat míčem a sbírat mušle. Prostě lazy day jak vyšití. Jen bohužel asi studená voda rozjela E angínu (nebo klima v buse) a začíná maličko blednout a skuhrat. Večer procházka do centra Malagy (foukalo, nic moc okolí) a super večeře u katedrály.
Za nás nejlepší tapas bar výletu - Casa Lola. Čeká se fronta, ale stojí za to!
V Malaze bydlíme v bytě slovenského podnikatele v IT (jednak má jméno na schránce a za další jeho číslo je v rezervaci Bookingu), máme obývák s kuchyní a 3! ložnice, takže E si to náležitě užívá. Vedle domu nás překvapuje nefalšovaný slum, ale taky výhled na trajekt do Mellily. Ten mě osobně lákal až moc.Malaga, druhé největší město Andalusie a rodiště Pabla Piccasa mě absolutně nezaujalo. Buď jsme se pohybovali po špatných částech, měli smůlu a nebo si laťku Sevillo nastavili moc vysoko.
Čtvrtek - Gibraltarské opice (insta)
Hlavním důvodem Malagy bylo letiště a cesta na Gibraltar a moře. Moře bylo, letiště patří na konec výletu a proto vyrážíme na Gibraltar. Necelé 2h pohodlné cesty (snažil jsem se jet po silnici zdarma, ale pořád se to mixuje s placenou dálnicí, že jsem rezignoval a nechtěl si kazit výlet) a jsme tam. Parkujeme na španělské straně, přesně podle plánu, ale skoro mě mrzelo, že jsem nevjel dovnitř. Fronta malá, provoz taky, dalo se to! Rozhodně. Příště už bych byl drzejší a prozkoumal to více.
Gibraltar (z arabského جبل طارق – Džebel al-Tárik, Tárikova hora) je zámořské území Spojeného království na jihu Pyrenejského poloostrova u Gibraltarského průlivu. Nevelké, ale strategicky významné území okolo Gibraltarské skály umožňuje kontrolovat spojení mezi Středozemním mořem a Atlantikem. Španělsko bylo nuceno postoupit Gibraltar Británii v roce 1713 Utrechtskou smlouvou ukončující války o španělské dědictví. Roku 1830 se gibraltarská posádka stala formálně britskou kolonií. Gibraltar má rozlohu 6,5 km². Hranice se Španělskem je dlouhá 1,2 km, dalších 12 km je pobřeží. Vápencová skála Rock of Gibraltar, na které se Gibraltar rozkládá a která odděluje Gibraltarskou zátoku od Středozemního moře, má v nejvyšším bodě 426 m. Na Gibraltaru se nachází jediná evropská kolonie opic. Tyto opice, náležící k druhu magot bezocasý (Macaca sylvanus), si místní obyvatelé velmi hýčkají, mimo jiné i kvůli legendě, která tvrdí, že Gibraltar bude britský, dokud zde opice budou žít. Následkem až přehnané péče jsou opice vůči lidem značně drzé.
Hned u brány kupujeme lístek na lanovku včetně charteru a jedeme rovnou na to. Vyjíždíme lanovkou (bez fronty, dorazili jsme kolem 10:45) nahoru a kocháme se výhledy, opicemi i výškou. Vidět je krásně. Mělo pršet, ale počasí nám přeje. Jen bohužel E je docela špatně. Jdeme na fish and chips a pak už nikdo nechce trajdat. No nic, byl jsem tu a ještě budu. Nebudu trápit děti a tak jedeme. Cesta domů probíhá v pohodě, jen nefunguje CarPlay, takže navigace celkem opruz.
Gibraltar mě nadchl. Malý Londýn. Hong Kong bez mrakodrapů. Anglie na vás úplně dýchá. Tady chci jednou přistát i přespat.
V Malaze jdou děti odpočívat a my, dospěláci jdeme do Irish pubu a pak na večeři na tapasky.... vypadaly hrozně. Chutnaly hrozně a noc byla krušná.
Pátek - Otráven
Pátek trávím na pokoji celé dopoledne, asi i spím. Buď mám střevní virózu a nebo jsem se přiotrávil nějakým jídlem. V podstatě až v pozdnějším odpoledni jdu relaxovat s colou na pláž. Pak nákup v supermarketu a bereme i něco k večeři. Není nálada ani chuť na hospodské jídlo, které je v okolí, a do města se mi fakt nechce. K naštvání, ale i o tom je cestování. Večer jsem už fit.
Sobota - a domů
V sobotu se již nic nestalo. Před sedmou sedáme do auta, jedeme natankovat, auto vrátit a nasedat. Lety na čas, na přestup hodinka a půl - akorát na McD. Z letiště jedeme rovnou na pohotovost a Emmi dostává za odměnu píchaný penicílín...... Pěkné to bylo, jen něco mohlo být jinak. Především to zdraví.
Do Sevilly bych se jednou rád vrátil. Nejlépe na fotbal a pak... by tu měl ještě jeden tip a to Feria de Abril.
Sevillu ovládly býčí zápasy a od té doby tato horečka trvá dodnes. Kolem roku 1750 poprvé vytáhli zlatě oprýmkovaní andaluští toreadoři na koridu. O něco později byla v Seville vybudována jedna z nejkrásnějších arén pro tento tradiční sport zvaná Plaza der Toros de la Maestranza s přibližně 12 500 místy. Býčí zápasy tvoří součást programu veselých sevillských lidových slavností, každoročního dubnového svátku Feria de Abril. Vyvrcholením je procesí venkovanů s jezdci a nádhernými kočáry. Celých sedm dní tečou proudem těžká andaluská vína, všude se tančí flamenco a veselá sevillana a bujaré večírky končí teprve s ranním svítáním.
Do Malagy už asi nemusím, jedině jako přestup nebo na cestu dál.
P.S.: Iberia je právem nejdochvilnější aerolinka v Evropě v roce 2022, kdy 86% jejich letů dorazí na čas, v našem případě to bylo 100%. Kdyby uměli příjemné ceny na Kanáry (myšleno do 20tis za celou rodinu), jsou pro mě číslo 1! Bohužel odlet z Prahy 15:45 je nešikovný. V Madridu jste před 19h, 1h na přestup a ve 20h se posouvat dál...... prostě tu chybí ranní let, ideálně nocovaný v Praze.
P.S.2: Svůj cestopis jsem obohatil o citace z veřejné encyklopedie Wikipedia.
Žádné komentáře:
Okomentovat