Vybraný příspěvek

A kolikrát jste protli nejdelší pěší trasu světa vy?

úterý 26. ledna 2010

Někam bych vycestoval... vy ne?

Pročítání leteckých fór mě přivádí na myšlenku nespoléhat se vždy na cestovní kancelář a zkusit si takovou cestu vymyslet od A do Z. Jedná se o velmi často dražší variantu, vyváženou však 100% individuálním programem, klidem a originálními zážitky. Dnes už se směju, když každý cestovatel ze Srí Lanky ukazuje navlas stejné fotky ze sloního útulku Pinnawala. Je to něco jako Eifelovka, socha Svobody nebo Obecní dům. Originalita 0.

Pokud Vás zajímá pár (mých vlastních) rad a triků, jak si usnadnit cestu, čtětě dále.

1./ Výběr destinace. Pokud se budete spoléhat na last minute nějaké letecké společnosti, jste limitováni vízovou povinností do některé země. Pokud naopak víte, že někam chcete, opatřete si víza. Pokud potřebují pro přidělení víza letenku, kupte si nějakou 100% vratnou (refundable) a hned po přidělení víza ji vraťte a zase hledejte nějakou v akci.

2./ Výběr letenky. Kromě běžných vyhledavačů sledujte hlavně akce, inspirujte se, jaké akce byli 12 měsíců nazpět, často se opakují. Pročtěte především fóra na Airways, Flyertalku a AkčníLetenky.com. U společností, které třebe neznáte můžete najít trip reporty.. aspoň naznačí...

Pro ty, co hledí na ekonomiku cesty, najděte si lowcosty v dané oblasti (pomůže tato službička) a snažte se letenky kombinovat. Současným hitem jsou třeba ceny AirAsia pro cestování po Asii.

Dále, pokud jedete "šňůru" a chcete hledat lokální lety, zjistěte si více, které společnosti tam létají a sledujte především jejich weby. Pro některé oblasti jsou i vyhledávače jako eDreams nebo Expedia omezené.

Ideální, jak získat co nejnižší cenu za dopravu, je kombinace maxima lowcostů a většinou jedné "dálkovky" z akce. Jsou lidé co za pár korun procestují prakticky celý svět.

3./ Výběr ubytování. Je vždy na vás, jakou kategorii ubytování zvolíte, zda hotel, hostel, penzion. Ale doporučuji pročítat fóra a dělat si předběžný soupis a plán. Pomůže Vám to orientovat se především v cenách a zjistíte zkušenosti dalších. Mým favoritem na ubytování je TripAdvisor.com nebo HolidayCheck.de (můj profil :))

4./ Lokální doprava. Osobně preferuji letecké přesuny, pak vlaky a pak taxi. Doporučuji si natisknout sebou jízdní řády a mít přehled o cenách. Letenky samozřejmě ideálně dopředu nakoupené, páč cena se mění neustále. V mých plánech nenaleznete auta, podle mě zbytečná starost, nemám to rád a vyhýbám se tak především kontrolám místních policí, řešení dalších situací šitých na míru pro "turisty". Taxi bývá často správné řešení a člověk ještě aspoň pokecá.

5./ Řízení aneb jak se udržet informovaný. Na to jsem našel již mnoho nástrojů na webu. Hlavním srdcem celého plánovaní doporučuji zvolit server TripIT a zde držet přehled o celé cestě. Ideální, pokud je cesta zajímavá, je informovat i další kamarády a kolegy a na to se mi celkem líbí OnTheRoad.TO - blogovací systém, ale zároveň i komunita cestovatelů a to i pro svoji mobilní iphone verzi. Pokud chcete vědět, zda stihnete přestup, vyzkoušejte FlightStats.com a to především proto ověření dochvilnosti linky a samozřejmě po návratu domů vše zaznamenejte do FlightMemory.com :)

OnTheRoad.to jsem si právě stáhl do iPhonu a při nejbližší krátké cestě vyzkouším :)

A co vy, kam pojedete?

Žádné komentáře: